Technologijos švietime: 6 mokymąsi keičiančios inovacijos
Technologijos

Nuotraukos šaltinis

Pasauliui tobulėjant technologijos sparčiu žingsniu ateina ir į švietimo pasaulį. Technologinės inovacijos vis labiau keičia kiekvienam iš mūsų įprastą mokymosi ciklą sukurdamos naują lauką moksleivių ir studentų tobulėjimui.

Švietimo struktūros pokyčiai padeda greičiau įsilieti į kintančią ekonomiką, efektyviau tapti jos dalimi ir prisitaikyti prie skaitmeninių, visuomenės ir demografinių pokyčių visame pasaulyje.

Švietimo technologijų nauda – sparčiai augantis mechanizmas. 2022 metais sektoriaus pasaulinė vertė siekė net 123,40 mlrd. JAV dolerių. Pranašaujama, jog nuo 2023 iki 2030 metų bendras metinis švietimo technologijų sektoriaus augimo tempas padidės net 13,6%. 

Švietimo technologijos (angl. EdTech) apima keletą įvairių žinomų ir mažiau girdimų segmentų, kuriuos sudaro mokymosi valdymo sistemos, internetinis mokymasis, kursai internetu, adaptyvus mokymasis, mokymasis žaidžiant, dirbtinis intelektas, virtuali realybė ir kt., tad kuo kiekvienas jų – ypatingas?

Mokymosi valdymo sistemos (LMS)

LMS – programinės įrangos taikomosios sistemos, kurios yra skirtos švietimo programų ir kursų kūrimui. Ši sistema taip pat atlieka administravimo, ataskaitų sekimo ir stebėjimo modelio funkcijas. Mokymosi valdymo sistemos yra atsakingos už mokymosi programų bei kursų kūrimą, jas lygina ir pritaiko. LMS naudojamas vartotojo patirties vertinimui, mokymo funkcijų optimizavimui, ataskaitų sekimui ir kt.

VasutinSergey/Shutterstock.com

Mokymasis internetu

Dauguma mūsų su internetiniu mokymusi glaudžiau susipažino COVID–19 pandemijos metu, tačiau dabar pasaulis nebeturi sienų, o Birminghame esančiame universitete galime mokytis net ir esant Lietuvoje.

Kaip tai veikia? Internetu vykdomas (skaitmeninis) išsilavinimo modelis tapo įmanomas EdTech dėka, kuomet mokymo programos tapo artimesnės XXI amžiui – elektroninės knygos tapo ne priešu, o draugu, o populiarųjų Zoom vaizdo pamokų bei paskaitų dėka dėstytojų žinios tapo prieinamos iš bet kurio pasaulio kampelio, turinčio internetą.

Hanss/Shutterstock

Adaptyvusis mokymasis

Švietimas – veiksnys, kuriam niekaip neįmanoma pritaikyti one size fits all sąvokos. Švietimo sistema ilgą laiką grumiasi su edukavimo pritaikymu įvairių gebėjimų ir lygių moksleiviams, o besimokantieji yra priversti susitelkti ne į asmeninį tobulėjimą, bet aukštų rezultatų siekimą. Ši problema įvardijama kaip pati opiausia švietimo sistemos bėdų, tačiau gerų žinių yra, nes technologijoms tobulėjant pasaulį išvydo adaptyvioji mokymosi metodika, kuri šias švietimo kliūtis geba sumažinti.

Ši metodika ypatinga tuo, jog telkia dėmesį į besimokančiųjų individualius poreikius ir taiko personalizuotus mokymosi metodus. Iki 2025 adaptyviojo mokymosi rinka, prognozuojama, išaugs iki 5,3 milijardo JAV dolerių ir tai reiškia geresnius mokymosi, įsitraukimo ir grįžtamojo ryšio rezultatus tiek suaugusiesiems, tiek vaikams.

Nuotraukos šaltinis

„EdTech“ žaidimais pagrįstas mokymosi tipas

„EdTech“ žaidimų paskirtis – lavinamųjų technologinių procesų integravimas į švietimą. Šie į žaidimus panašūs elementai padeda mokymosi procesą paversti patraukliu ir inovatyviu, o besimokantieji motyvuojami ne mums įprasta pažymio sistema, bet apdovanojimais, taškais ir tolesnį tobulėjimą skatinančiais iššūkiais.

Toks mokymosi būdamas pagrįstas „laimėjimo euforija“. Kuomet asmuo gauna atlygį smegenys išskiria cheminį junginį – dopaminą – kuris verčia mus jaustis gerai ir įkvepia toliau siekti rezultatų. Šis edukavimas yra interaktyvus, tad pagerina dėmesio koncentraciją ir minčių produktyvumą. 

VectorMine/Shutterstock

Dirbtinis intelektas (AI)

Nepaslaptis, jog dirbtinis intelektas turi begalę panaudojimo būdų: virtualūs asistentai (dažnai girdimi – Siri ir Alexa), veidų atpažinimo sistemos, autonominės transporto priemonės ir t.t. Už visų šių technologinių sistemų stovi dirbtinis intelektas, kuris neaplenkia ir švietimo sferos.

Bene labiausiai AI švietimo lauke pasitarnavo kaip personalizuoto mokymosi generatorius. Dirbtinio intelekto algoritmų pagalba atliekama moksleivių duomenų analizė, o pagal gautus duomenis sukuriami individualūs pamokų planai, kurie atliepia moksleivio poreikius ir mokymosi stilistiką. Pasitelkus šį metodą pastebėtas akivaizdus mokymosi rezultatų pagerėjimas, gauti geresni bendrieji akademiniai rezultatai.

Nuotraukos šaltinis

Revoliuciją keliančios virtualios realybės (VR) panaudojimo galimybės

Nors virtualios realybės panaudojimas švietime yra reliatyviai naujas proveržis, plečiantis technologijoms tobulėja ir mokymosi sistema. VR technologija gali paįvairinti ar net kardinaliai pakeisti mokymosi būdą, ypač istorijos, meno ir gamtos moksluose.

Pagrindinis VR pranašumas – mokymosi patirties įtraukumas ir patrauklumas. VR technologijos dėka mokiniai patenka į virtualų pasaulį, kuriame gali sąveikauti koncepcijos ir objektai, kurių neįmanoma perteikti tradiciniais mokymosi būdais. Pavyzdys – moksleivis mokosi žmogaus kūno sandarą. 360 laipsnių virtualioje aplinkoje besimokantysis gali realiai tyrinėti ir gauti išsamesnį suvokimą, kurio nesugeba perteikti nei vienas biologijos vadovėlis.

Kitas VR privalumas – gebėjimas nesaugią arba brangią aplinką paversti pigia. Pavyzdžiui, medicinos studentai mokosi atlikti operaciją. Tam, kad procesas vyktų saugiai ir sklandžiai pasitelkiama virtualios realybės technologija, kurios pagalba studentas, nekeldamas pavojaus pacientui, gali imituoti operaciją ir saugiai mokytis.

Be tradicinių akademinių dalykų VR taip pat gali padėti besimokantiesiems įgauti empatijos ir emocinio intelekto gebėjimų. Virtualios realybės pagalba žmogus gali atsirasti bet kurioje vietoje, pabūti  „kito žmogaus batuose“ ir išsiugdyti gilesnį skirtingų kultūrų supratimą.

M. K. Čiurlionio kūryba paremtas VR filmas „Angelų takais“ yra sektinas technologijų įtraukimo į meninį švietimą pavyzdys. Patirtis taip pat pateko į TOP10 geriausių Lietuvos edukacijų grupę kaip patraukli ir inovatyvi edukacija moksleiviams.

VR filmo „Angelų takais“ edukacijos metu yra stiprinamos ir ugdomos kritinio mąstymo, kultūrinė (kultūrinis sąmoningumas, kultūrinė raiška), kūrybiškumo, pažinimo ir skaitmeninė kompetencijos, taip pat edukacija yra pritaikyta ir asmenims su judėjimo negalia. Dabar ir Jūs galite išbandyti būdą, kuriuo mokysis ateities moksleiviai! 

Nuotraukos šaltinis

Patirkime VIRTUALIĄ REALYBĘ kartu su #AngelųTakais!

Daugiau

Mūsų svetainė naudoja slapukus siekdama pagerinti jūsų naršymo patirtį. Spustelėdami „Sutinku“, Jūs sutinkate su slapukų naudojimu, kaip aprašyta mūsų slapukų politikoje.