[gtranslate]
- 24.07.23

Ramybė. Pastelė ant popieriaus. 1903 m
Pagerbti reikšmingą menininkų indėlį yra svarbu ne tik meno pasauliui. Kultūrinis identitetas liečia kiekvieną iš mūsų pindamas ryšius tarp protėvių ir puoselėdamas atminimą ateities kartoms. Kultūriniam identitetui žydėti svarbu išsaugoti iškiliausiųjų palikimą.
M. K. Čiurlionis, palikdamas ryškų pėdsaką Lietuvoje ir pasaulyje, nutiesė kelią būsimiems menininkams. Džiugu, jog Lietuva siekia išsaugoti žymiausio lietuvių dailininko ir kompozitoriaus atminimą meniniais paveldais, o užsienyje sutinkami paminklai tik įrodo, kad ryškus menininko pėdsakas paliko gilią žymę kultūriniame kontekste ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse.

Memorialai taip pat užtikrina tautinį palikimą ir leidžia tiek vietiniams, tiek turistams ne tik pamatyti, bet ir patirti istoriją. Pastarieji neretu atveju taip pat yra meno kūriniai, suteikiantys ne tik kultūrinės prasmės, bet ir dailumo aplinkai, tad sužinokime, kokios iškiliausios vietos yra skirtos M. K. Čiurlioniui ir pasivaikščiokime po jas virtualiai.
M. K. Čiurlionio namai – muziejus Druskininkuose
1963 metais įkurtas muziejaus – buvusi M. K. Čiurlionio užuovėja, kūrybos ir poilsio vieta. Čia dailininkas dalijosi gražiausiai savo gyvenimo prisiminimais su namiškiais, švęsdavo didžiąsias šventes ir vasarodavo.
Muziejus žavus savo atmintimi – kiekvienas jame apsilankęs išvysta ant sienos prisegtą lapelį, kuris išduoda, kuris kompozitoriaus brolis ar sesuo ir kurią valandą skambindavo pianinu. Prisimenama, jog vakarais, improvizuojant M. K. Čiurlioniui, kieme, prie atvirų langų, susirinkdavo šeimos nariai, draugai ir kaimynai bei gerėdavos.
Tradicija buvo atgaivinta 1965 metais, tad nuo šiol kasmet pro muziejaus langus vakarop yra girdimas pianino skambesys, susiliejantis su vėju ir paukščių garsais.
Keturi namų – muziejaus pastatai ir jų interjeras atkurtas pagal M. K. Čiurlionio seserų prisiminimus, tokiu pačiu principu sutvarkyta aplinka. Šiuose namuose gausu eksponuojamų daiktų, priklausiusių menininko šeimai.
1975 metais įkurtas pagalbinis pastatas, kuriame yra kasa. Jame lankytojai laukiami pasiklausyti koncertų, dalyvauti poezijos skaityme, susipažinti su M. K. Čiurlionio biografija bei dalyvauti susitikimuose. Šiame pastate lankytojai gali įsigyti eksponatų, paveikslų reprodukcijų, knygų, muzikos įrašų ir meno albumų.
M. K. Čiurlionio namuose – muziejuje 1993 metais įrengta galerija, kurioje galima išvysti dailininko paveikslų reprodukcijas ir sudalyvauti edukacijose, kurios skirtos tik vaikams, tiek suaugusiems.

M. K. Čiurlionio gimimo vietą įamžinantis paminklas
Senojoje Varėnoje gimusio genijaus tiksli gimimo vieta ilgą laiką istorikams nebuvo žinoma, tačiau istorikės Laimos Vileikienės istorinių – ikonografinių dokumentų analizės dėka 2017 metais galiausiai ją pavyko nustatyti pagal iš Sankt Peterburgo parsivežtą XIX a. antros pusės žemėlapį. Jame matėsi bažnyčia ir penkių namų kontūrai. Vienas iš namų priklausė Čiurlioniams.
2020 metais Varėnoje buvo paskelbtas konkursas siekiant įamžinti Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimimo vietą. Konkursą laimėjo skulptorius Gediminas Piekuras ir architektas prof. Gintaras Čaikauskas, kurių kūrinį galima išvysti Senosios Varėnos bažnyčios šventoriuje.

M. K. Čiurlionio gimimo vietą įamžinantis paminklas
M. K. Čiurlionio namai Vilniuje
Istorinis memorialinis kultūros centras M. K. Čiurlioniui atminti atidarytas 1995 metais minint 120–ąsias gimimo metines. Šiuose namuose menininkas kūrė ir gyveno nuo 1907 iki 1908 metų.
Istorinio pastato kambaryje atkurtas tuometinis interjeras, eksponuojamos nuotraukos ir kūrybos pavyzdžiai. Kitose namo patalpose eksponuojamos paveikslų reprodukcijos, organizuojamos parodos, vyksta koncertai ir edukacijos.
Šis muziejus – vieta, kur galėsite susipažinti su Čiurlionio gyvenimu, kūryba ir atmosfera.

M. K. Čiurlionio namai Vilniuje
Paminklas M. K. Čiurlioniui Plungėje
Menininkui sukurtas paminklas Plungėje ne tik išreikškia pagarbą kūrėjui, bet ir pažymi labai svarbų ryšį. Šis paminklas – Čiurlionio ir Mykolo Oginskio saitų simbolis. M. Oginskis buvo pagrindinis menininko mokslų užsienyje rėmėjas, tad monumentas stovi netoli Oginskio rūmų.
Skulptūros autorė Dalia Matulaitė dalijasi, jog monumento svoris – bene 12 tonų, o karalių galvas puošianti karūna prideda dar keletą. Monumentas paremtas vienu žymiausiu M. K. Čiurlionio paveikslu – Karalių pasakos motyvais.

K. Narkutės – Beniušienės nuotr.
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus
1921 metais įsteigtas vienas iš didžiausių ir seniausių muziejų Lietuvoje. Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, esantis Kauno širdyje, gali pasigirti savo turimais genijaus paveikslų originalais. Šis muziejus – vienintelė vieta pasaulyje, turinti beveik visus dailininko, kompozitoriaus ir visuomenininko darbus.
Be paveikslų čia taip pat yra ir muzikos salė, kurioje galima pasiklausyti M. K. Čiurlionio muzikinių kūrinių, o taip pat išvysti Kristinos Buožytės ir Vitalijaus Žuko kūrinį – virtualios realybės filmą „Angelų takais“, paremtą iškiliausio lietuvių menininko kūryba. Virtualioje aplinkoje originaliame formate pražysta menininko paveikslai ir jų fragmentai bei muzikiniai kūriniai.
Muziejuje taip pat organizuojami kultūriniai renginiai, tokie kaip koncertai muzikos salėje, seminarai, mokslinės konferencijos, paskaitos, knygų pristatymai ir ekskursijos bei edukacijos.

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus